INSTALKO - zakład budowlany - Koszty utrzymania mieszkań

W naszej ojczyźnie a może i Europie w tworzeniu budownictwa prym wiedzie tradycja i wynikające z niej przystosowanie, co tworzy we współczesnym człowieku nieufność dostosowania nowych technologii i rozwiązań.
Gdybyśmy odeszli od tradycji i zaczęli stosować technologie chroniące naturalne środowisko skutecznie możemy powstrzymać zjawiska efektu cieplarnianego, smogu, i innych następstw stosowania tradycyjnych technologii.
Rozważmy naszą postawę: ciągle czekamy na nowe programy, dotacje, czekamy, że ten problem ktoś inny za nas rozwiąże, a tym czasem wszystko zależy od nas, czy zdobędziemy odpowiednią wiedzę przekonanie i determinację do wdrażania proekologicznych technologii, które stają się już znacznie tańsze od tradycyjnych.
Obiekty budownictwa wielorodzinnego, które realizuje Nasza Firma nie posiadają ani pomieszczeń na kotłownię produkcyjną i technologiczną ani też nie wymagają wsadu do kotłowni a co za tym idzie nie ma układów pomiarowo rozdzielczych wspólnotowych typu ciepła woda i centralne ogrzewanie. Nasze najnowsze budownictwo nie ma zatem ani sieci gazowej ani gazu butlowego, zbędne są urządzenia typu piec, grzejniki, magazyn ciepła, wężownice, pompy obiegowe cyrkulacyjne, różna armatura instalacyjna, układy pomiarowo-rozliczeniowe wymagające legalizacji. W/w elementy wymagają ciągłej konserwacji, przeglądów, napraw, bo jest ich dużo i ma się co psuć.
Nasz system kotłowni i inne dobra z nią związane zastępujemy elektrownią fotowoltaiczną montowaną na dachu budynku a grzejniki i akcesoria instalacyjne zastępujemy emiterem grzewczym, którym jest pięciocentymetrowa posadzka z wtopionymi w nią przewodami grzewczymi Devi. Dla komfortu klienta stosujemy indywidualną regulację temperatury programatorem elektronicznym. Ciepłą wodę każdy klient produkuje indywidualnie z własnego licznika zimnej wody poprzez hybrydowy podgrzewacz wody z powietrza znajdującego się wewnątrz mieszkania - mono blok (miesięczny koszt podgrzania wody do temperatury 55 ° C wynosi około 20 do 30zł. na rodzinę 4 osobową.)
Czy nie jest to osiągniecie rewelacyjne – skoro tak, to czemu nie jest powszechnie stosowane !!!
Odpowiedzmy sobie czy będziemy o to rozstrzygnięcie pytać Panią NAUKĘ czy przyczyn raczej poszukamy „gdzie indziej”. Nie będę już zbytnio zachęcał do kolejnych nowości – wspomnę tylko że stosujemy systemy wymiany zużytego powietrza na świeże w mieszkaniu - rekuperacja różnym wydaniu, oraz systemy wspomagające wentylację grawitacyjną tzw. System Darco w celu skuteczniejszego sposobu wymiany zużytego w mieszkaniach powietrza. Zapewnia nam to zdrowe, czyste powietrze niezbędne do właściwego funkcjonowania naszych organizmów.
Refleksja: Oferując klientom nasze mieszkania pytamy w opcjach: czy chcą dokupić elektrownię zapewniając sobie własny prąd, system rekuperacji czy też wspomaganej wentylacji grawitacyjnej. Z przykrością stwierdzamy, że na 100 osób pytanych dwie, trzy osoby są zainteresowane nabyciem takich rozwiązań.
Obecnie Państwo dopłaca mieszkańcom 5000zł. przy zainstalowaniu własnej elektrowni fotowoltaicznej, wydając minimum 5000zł. własnych środków. Sposób realizacji dotacji jest prosty wystarczy uczciwy instalator i dwa dokumenty, aby zrealizować skutecznie taką dotację.
Dla nas pocieszające jest to, że ostatnio wracają do nas klienci, którzy kupili już od Nas wcześniej mieszkania i dokupują kolejne, co oznaczałoby zadowolenie z dotychczasowych transakcji nabycia i funkcjonowania mieszkań.
Obecnie nasze mieszkalnictwo ma bardzo rozciągniętą skalę zapotrzebowania energetycznego na ogrzewanie (są substancję z lat 70-80 nieocieplone, zimne z których ucieka około 50% ciepła, są też substancje mieszkalne ocieplone styropianem gr. 8,10 czy 12, nowe budynki mieszkalne ocieplone styropianem grubości 15 czy 20cm, z których również ciepło ucieka poprzez mostki cieplne czy wentylację grawitacyjną.
Obecnie nasze najnowsze budynku zero energetyczne i pasywne posiadają ocieplenie gr. 25 do 30cm. najwyższej klasy izolatorem ciepła gdzie lambda wynosi od 0,031 do 0,032 z systemem rekuperacji, ciepłym montażem najwyższej klasy stolarka okienną i drzwiową gdzie k wynosi ok. 0,7 - 0,8, izokorbami na balkonach. W tych mieszkaniach ucieka znikoma ilość ciepła i dlatego te mieszkania bardzo łatwo ogrzać. Ich zapotrzebowanie energetyczne to zaledwie 15 do 20 kWh/m2/Rok i licząc jeszcze energię wtórna wyprodukowaną z urządzeń grzewczych zainstalowanych w mieszkaniach typu pralka, lodówka, kuchenka elektryczna, czajnik, telewizor i tp. to aż trudno uwierzyć że nasze mieszkania tak wykonane o powierzchni 50 -100m2 kosztuje w ogrzewaniu miesięcznie od 20 do 40zł. a jak zamontujemy własna elektrownię fotowoltaiczna ok. 2kWp to koszty roczne ogrzewania i podgrzania wody spadną do zera złotych i jest to kolejna rewelacja! – tylko co z tego? Nie przekłada się to na powszechnie stosowane do przedkładanych wyników często stosowane są obiegowe opinie udzielające odpowiedzi, że nie może być to prawda i chyba to trochę rozumiem, bo jak uwierzyć skoro jeden płaci za ogrzewania i ciepłą wodę rocznie około 3000 do 5000zł. a inny 0 złotych (bo posiada własną elektrownię i zamiast kupić rocznie 2000kWh sam tą energię wyprodukuje i skonsumuje. Fakt drugi jest taki, że jego „drogie energetycznie” mieszkanie potrzebuje na ogrzanie i ciepłą wodę 4000 do 6500kWh/R a niskoenergetyczne zaledwie 1000 do 1500kWh/rok. Ta analiza stanowi odpowiedź na pytanie jakiej klasy energetycznej mieszkania opłaca się ogrzewać prądem elektrycznym i to jest już mniej ważne czy go kupić czy wyprodukować . Niemniej warto wyprodukować ten prąd samemu bo cena energii elektrycznej w Polsce przez ostatnie kilka lat się nie zmieniła, więc w niedługim czasie nastąpią istotne podwyżki cen energii elektrycznej. Wtedy człowiek przewidujący, który zamontował własne źródła fotowoltaiczne będzie usatysfakcjonowany – warto myśleć perspektywicznie i inwestować w przyszłość i nie szczególnie oglądać się czy będą programy dofinansowujące i dotacje, ponieważ ceny tych rozwiązań są już na naszą kieszeń i przy przeliczeniu stopy zwrotu kapitału warto uwzględnić ceny kWh znacznie wyższą niż obecnie jest (0,3zł./kwh z taryfy niższej i 0,65zł./kwh z taryfy wyższej). Bardzo ważną kwestia jest aby dla ogrzewania wykorzystywać system samosterowalny poboru energii na taryfie niższej, bo wtedy ogrzewamy o 220% taniej, praktycznie w cenie zbliżonej do ceny gazu.

Aktualności
InstalkoStudnie głębinowe